Tradycje Mardi Gras

Mardi Gra, z francuskiego – Tłusty czwartek – jest karnawałem jaki przyciąga uwagę całego świata. Choć jest to święto odbywające się w Nowym Orleanie, jego tradycja sięga Paryża i XVIII wiecznego świętowania uroków życia we Francji. Ten jeden z najstarszych festiwali przybył do Nowego Orleanu, kiedy to zakazane zostało w Paryżu organizowanie tego typu imprez, z balami maskowymi i przebieraniem w roli głównej. Dziś festiwal ten to głównie parady i zabawy.

Wówczas ulicami miasta przechodzą specjalne parady, które organizują Krewes, czyli towarzystwa z różnych dzielnic miasta. Na specjalnych platformach można podziwiać kolorowe dekoracje i przepiękne stroje uczestników parady. Właśnie wówczas w stronę zgromadzonych widzów rzucane są specjalne, tradycyjne podarki – throws . To przede wszystkim kolorowe koraliki, jak i maskotki, czy monety z symbolami Krewes i szkół organizujących parady.

Tradycją stał się także poczęstunek, którym jest królewskie ciasto. To smakołyk, który polukrowany jest na kolory – fioletowy, zielony i złoty – czyli w kolory typowe dla Mardi Gras. Koniec parady przenosi jej uczestników do barów, gdzie mogą oni skosztować drinków z owocowymi dodatkami oraz dużą ilością rumu. To festiwal ściśle hedonistyczny, którego sukces przekłada się na ilość … śmieci zbieranych na jego zakończenie.