Wszystko co trzeba wiedzieć o garniturach

Garnitur to niezbędny element męskiej szafy, wyznacznik elegancji i pierwszy wybór stroju na formalne okazje. Jak więc dobrać dla siebie odpowiedni garnitur i kiedy go nosić?
Różne garnitury na różne okazje

Wbrew powszechnie panującej opinii czarny garnitur nie nadaje się na każdą okazję. Ten kolor jest zarezewowany wyłącznie na wydarzenia wieczorowe oraz na pogrzeby. Jeśli wybierasz się na wesele, która ma się rozpocząć o godzinie 19 wtedy będzie to dobry wybór, jednak do kościoła lub urzędu stanu cywilnego wybierz inny kolor ubrania. Najbezpieczniejszym wyborem na większość okazji będzie ganitur w ciemnym kolorze, na przykład szarym, granatowym lub dla bardziej odważnych mężczyzn – burgundowym.

rolety.faktymity.com.pl

Większość mężczyzn będzie się w nich prezentować bardzo dobrze. Jeśli okazja jest mniej formalna lub biznesowa polecamy garnitur w kolorze jasnej szarości, błękitu lub brązu w kratę lub prążki. Ważny jest również materiał – wełniane garnitury idealnie sprawdzą się w zimne wieczory lub zimową porą, a bawełniane lub lniane w ciągu dnia i latem.

Dodatki do garnituru

Nieodzwoną towarzyszką garnituru jest koszula. Do czarnych garniturów zawsze będzie pasować koszula biała, do mniej formalnych okazji i innych kolorów stroju można dopasować koszulę w innym kolorze, najbardziej popularnym wyborem jest błękit, róż i czerń.

Jeśli mamy już bazę naszego stroju dostosowaną do okazji skupmy się na trzeciej ważnej rzeczy – na butach. Do czarnego garnituru pasować będą buty na cienkiej podeszwie, bardzo formalne typu oxford. W przypadku innych wariantów można się pokusić o skórzane trzewiki, mokasyny lub formalne buty na grubszej podeszwie. Pochylając się nad butami spójrzmy wyżej i zwróćmy uwagę na skarpetki. Największym faux pas jakie mężczyzna może popełnić jest włożenie białych skarpet do garnituru.

Więc jeśli nie białe to jakie? Na okazje formalne i wieczorowe sprawdzą się zdecydowanie czarne, cienkie skarpetki, natomiast na mniej formalne można włożyć skarpetki dopasowane do koloru naszego garnituru lub kontrastowe, na przykład w kolorze krawata i poszetki. Zarówno krawat i poszetka dają mężczyźnie największe pole do wyrażenia siebie – w przypadku czarnego garnituru wskazane będą gładkie i jedwabne, natomiast w przypadku garniturów biznesowych lub mniej formalnych mogą być wykonane z materiałów fakturowanych, kolorowe i wzorzyste, na przykład w kratę, kwiaty lub abstrakcyjne wzory.